Pestilin Faydaları

Gümüşhane Pestilinin faydaları makalemize başlamadan önce kısa bir tarihi geçmişini incelemekte fayda var. Eskiden kışın tüketilmek için pestiller kurutulur ve soğuk aylarda insanlar enerji ihtiyaçlarını onunla karşılardı.

Yüksek enerji değerine sahip olan pestil, içerdiği diğer besin kaynakları bakımından da önemli gıda maddelerinden biri haline gelmiştir. 100 gr. Pestil, 332 kcal enerji verirken; 39 mgr. fosfor, 1260 mgr potasyum ve 33 mgr. sodyuma sahiptir.

Sodyum bakımından fakir potasyum bakımından zengin olması kalp- damar hastalıklarının önlenmesi açısından önemini artırmaktadır. Pestilin besin içeriği, üretim aşamasında kullanılan bal, süt, dut, ceviz veya fındığın kalitesiyle yakından ilgilidir.

Bağışıklı Sistemini Güçlendirir

Gümüşhane Pestilinin Faydaları konumuzu daha detaylı incelemek için birde bağışıklık açısından inceleyelim. Pestil; K, Ca, S, P,Mg, Cu, Zn, Mn gibi mineraller açısından zengindir. Biyolojik değeri yüksek proteine de içerir. Ayrıca (A,D,E,K) vitaminler ile B grubu vitaminlere de sahiptir.

Dolayısıyla vücut doku ve hücrelerinin yenilenmesinde, su dengesinin korunmasında, hormon, enzim üretiminde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli etkiye sahiptir. Son 30 yıl içinde kanser, kalp hastalıkları ve kısırlık vakalarında önemli artışlar olmuştur.

Bunun önemli nedenlerinden biri selenyum mineralinin yeterince tüketilmemesinden kaynaklanmaktadır. Selenyum eksikliği vücudun genel savunma mekanizmasının zayıflamasında önemli faktörlerden biri olarak görülmektedir. Günlük ihtiyaç 70-100 mcg arasındadır.

ABD’de 1312 hasta üzerinde yapılan araştırmalarda, 200 mcg selenyum alımıyla prostat kanseri yüzde 63, akciğer kanseri yüzde 47, kolorektal kanserde yüzde 58 azalma olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak tüm kanser türlerinde ortalama yüzde 37 azalma bulunmuştur.

Pestil Selenyum Kaynağı

Pestilin faydaları saymakla bitmiyor. Selenyum minerali içeren ender gıdalardan biridir.

Yapımında bal, süt, ceviz veya fındık, dut ve un kullanılan pestil selenyum açısından zengindir. Bu itibarla kanser, kalp-damar hastalıkları, kansızlık ve iktidarsızlık problemi çeken insanların hemen her gün tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Doğada bitkiler inorganik selenyumu organik formuna çevirirler.

Ancak modern tarım yöntemleri, kimyasal mücadele ilaçları, erozyon v.b gibi nedenlerle topraktaki doğal mineral seviyeleri gittikçe düşüyor. Selenyumda miktarı en hızlı azalan minerallerin başında geliyor.

Unutmayalım ki sigara selenyum miktarını azaltan en önemli nedenlerden biridir. Ayrıca selenyum bazı bilim adamları tarafından bir kanser savaşçısı olarak da tanımlanmaktadır.

Pestil Tam Bir Çinko Kaynağı

Pestilin faydaları makalemize birde çinko değerleri açısından bakalım. Alman Beslenme Cemiyeti’nin yaptığı araştırmaya göre, vücuttaki çinko azlığı çocuk sahibi olma şansını azaltıyor.

Araştırmacı Daniela Rösler’in verdiği bilgilere göre; kısırlık sorunu olan erkeklerin kanındaki çinko seviyesi, kısırlık sorunu olmayan erkeklere oranla çok daha düşük. Ayrıca çinko eksikliği, erkeklik hormonu testosteronun salgılanmasını da engelliyor. Çinko büyüme, cinsel gelişme ve üremede gerekli bir element.

Pestil A Vitamininin Anti Kanser Etkisini Güçlendiriyor

A vitamininin anti kanser etkisini güçlendirerek yeni oluşan kanser hücrelerinin öldürülmesine yardımcı olur. Çinko yetersizliği A vitamininin karaciğerden salınımını ve kullanımını azaltır. Bu nedenle çinko içeren besinleri A vitamini içeren besinlerle birlikte tüketmenin oldukça büyük faydaları var.

Özellikle kanserli hastalarda çinko yetersizliği çok sık görülür. Kısacası, A vitamini ve çinko birbirini tamamlayan ikili gibidirler. Bu nedenle beslenmede A vitaminine dikkat ederken, çinko alımına da özen göstermek gerekir.

Çinko en fazla pestil bileşenlerinden ceviz, bal ve fındıkta bulunur. Soğuk kış günlerinde enerji yanında mineral, vitamin, protein ve karbonhidrat deposu olan pestili bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için sık sık tüketmekte fayda vardır.

Pestilin Bileşiminde Neler Var?

  • Dut, üzüm, fındık, ceviz, bal, şeker, süt, pekmez, un.

Pestilin Faydaları Nelerdir ?” yazısında 10 düşünce

  1. Halil Kalemci diyor ki:

    Trabzonluyum, bazen Ankara’dan memleketime Gümüşhane üzeri giderken veya dönüşte pestilinizi almak benim için bir zevk haline geldi. Gümüşhane’yi, Gümüşhaneliler’i sevdiğim gibi, Gümüşhane Pestilini de seviyorum.

  2. çetin cömert diyor ki:

    Burada önemli olan pestil üretiminde mısır şurubu vs. gibi tatalandırıcı ya da sağlak açısından zararlı maddelern pestil üretiminde kullanılmadığı konusunda halkı inandırmaktır..maalesef büyük bir güven problemi vardır burda..O nedenle bu gibi bilgilendirme yazılarında bu konulara ışık tutumanız gerekir..Aldığım gıda ne kadar güvenli sorusunun cevabı önemli..gerisi boş..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemiz size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.