Gümüşhane Pestil Köme - Milliyet Ekonomi

Gümüşhane denilince akla ilk gelen ürünlerden olan pestil ve köme, aylık 50 tonluk üretimle Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

Evlerde yapılan fakat daha sonra ticari ürün haline gelen pestil ve köme, 2004 yılında coğrafi işaretli ürün tescil belgesi aldı. 

Evlerde de yapılır

Pestil ve kömenin Gümüşhane dışında üretildiğini fakat lezzetinin tutmadığını belirten gumushaneden.com Genel Müdürü Mustafa Akbulut şunları söyledi: 

Pestil ve köme Türkiye’de birçok bölgede yapılıyor. Fakat bu yapılan üretim bizim üretimimiz kadar lezzetli olmuyor. Gümüşhane’de yaşayan herkes bunu bilir ki çocukluğumuzdan itibaren evlerimizde pestil ve köme yapılıyor. Bu lezzet bize miras.”

Türkiye’nin her noktasına satış yaptıklarını belirten gumushaneden.com Genel Müdürü Akbulut: ”Türkiye’de her yere online olarak satışımız mevcut. Hatta yurtdışına bile satış yapıyoruz. Bu lezzeti yurtdışından da talep ediyorlar. Amacımı Gümüşhane’ye özgü lezzetleri tanıtmak ve satışlarımızı internet aracılığıyla dünyanın her köşesine taşımak” dedi.

Glikoz şurubu yok

Lezzetinin tutmamasından dolayı ürünün değerinin düştüğünü belirten Akbulut şöyle konuştu: “Bu tarif bize dedelerimizin mirası, milli markamız. İddia ediyorum ki Gümüşhane dışında yapılan pestil ve köme bizim üretimimiz kadar lezzetli olmuyor. Bundan dolayı da ürünün değeri düşüyor. Ürünlerimizde glikoz şurubu kullanmıyoruz. Mayıs sonundan eylül ayına kadar hasat edilen dutlarla üretim yapıp kalan dutu da pekmez haline getirip tüm aylarda üretime devam ediyoruz.”

Pestil ve pestil tatlısı ürünlerde müşteri hassasiyetlerini anlıyor ve glikoz şurubu kullanmıyoruz.

Ürünlerimizi bekletmeden direkt olarak fabrikadan gönderiyoruz böylece sağlıklı taze atıştırmalıklar tüketmelerini sağlıyoruz.

Çağrı merkezimiz, sosyal medya ve diğer iletişim kanalları üzerinden müşterilerimize anlık cevap vererek müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutuyoruz.

Uçtan uca teknolojik imkanlardan faydalanıyor, sektörün önde gelen teknoloji firmalarından danışmanlık desteği alıyoruz.

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanına özlenen lezzetlerimizi göndererek şehrimizin tanıtımına önemli katkı sağlıyoruz.

Bugünü değil yarını kendimize rakip görerek hiç durmadan koşmaya devam ediyoruz.

Geliştirdiğimiz iş modeli çeşitli firmalar tarafından taklit edilmeye çalışılıyor. Eğer bizler gibi kaliteli hizmet sunacaklar ise bunları birer rakip değil şehrimizin tanıtımına katkı sağlayıcı bir etken olarak görüyoruz.

Reklamlarımızda “Yeni bir tatlı deneyimi” vurgusu yaparak sağlıklı gıda tüketimini arttırmayı hedefliyoruz.

Gümüşhane’nin az bilinen fakat çok sevilen pestil, köme ve pestil tatlılarını almak için Gümüşhane’de yaşamanıza ya da gitmenize gerek kalmadı. “Bir Paket Gümüşhane” sloganı ile hem Gümüşhane’nin tanıtımına destek oluyor hem de dileyenlere bu lezzetleri bütün tazeliğiyle ulaştırıyoruz. Müşterilerimiz, siparişlerinde üretim ve paketlemeden, kargoya verilmesine kadar tüm süreci anlık olarak takip edebiliyor.

Paketlerimiz dış faktörlerden etkilenmeyecek şekilde hazırlanıp kargo firmasına iletilmektedir.

PCI-DSS (Ödeme Kartı Sektör Veri Güvenliği Standardı) bizim için temel konulardan biridir. Bu nedenle PCI aracılığıyla onaylanmış ve en yüksek PCI Hizmet Sağlayıcısı Sertifikasına sahip çözüm ortakları ile çalışıyoruz. Böylece kullanıcılarımıza maksimum seviyede güvenliği garanti ediyoruz.

Paketini Kendin Hazırla seçeneği ile bambaşka bir alışveriş deneyimi sunarak standart paketler yerine, müşterilerimiz kendi istekleri doğrultusunda paketler hazırlayabiliyor.

İlk günden itibaren tüm siparişlerde Türkiye’nin her yerine kargo ücretini biz ödüyoruz.

Kaynak :
http://www.milliyet.com.tr/pestil-ve-kome-dunya-yolculuguna-ekonomi-2861842/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Güven rozeti