Köme Nedir?

Köme, Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen Coğrafi İşaret Belgeli olarak üretilen enerji, vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek, özellikle sağlıklı beslenmede oldukça önemli Gümüşhane’ye özgü geleneksel gıdalardan biridir. İplere dizilmiş cevizlerin, dut pekmezi, un, bal, süt, şeker ve sudan oluşan özel bir karışıma (biz bu karışıma herle diyoruz) 3-4 kez batırılıp kurutulması ile elde edilen tadına doyulmaz bir lezzettir. Bundan dolayı sadece enerji değeri yüksek, besleyici değeri olmayan ve dengesiz beslenmeye yol açan hazır ürünler (şekerlemeler, şekerli içecekler, cipsler, bisküviler vb.) yerine tercih edilmesi de şiddetle önerilmektedir.

Coğrafi İşaret Belgesi

Cevizli Sucuktan Farkı Nedir?

Farkı anlamak için önce cevizli sucuk nedir onu öğrenelim. Cevizli sucuk, iplere dizilmiş cevizlerin, nişasta, şeker ve su karışımına batırılarak kurutulması ile elde edilmektedir. Karbonhidrat oranı oldukça yüksek bir besindir ve beslenmemizde bazı sorunlara sebep olabilir.

Köme ise iplere dizilmiş cevizlerin herleye batırılıp kurutulması ile elde edilmektedir. Herle yapılırken un ve şekerin yanında süt, bal ve dut pekmezi kullanılmaktadır. İçeriğine eklenen bu değerli besinler sebebiyle, hem lezzet olarak hemde besin değerleri olarak cevizli sucuktan farklılaşmaktadır.

Köme siparişi vermek isterseniz tıklayın.

Köme Nasıl Üretilmektedir?

Yapımından yukarıda da bahsetmiştik. Özetle iplere dizilmiş cevizlerin, herleye batırılıp kurutulması ile elde edilen besleyici ve lezzetli bir geleneksel değerimizdir. Aşağıda ki videoyu izleyerek nasıl üretildiğini yakından görebilirsiniz.

Herleye batırılan cevizler yazın güneşte, kışın ise kurutma fırınlarında kurutulmaktadır. Bu işlem 3-4 kez tekrarlanmaktadır. Kuruyan kömeler itinayla paketlenmektedir.

Pikolalı Köme

Klasik köme den farklı olarak, son batırım herlesine öğütülmüş fındıklar eklenmektedir. Böylece kömelerin üzeri fındıkla kaplanmış olmaktadır. Başka bir deyişle lezzet iki katına çıkmaktadır. 🙂

Pikolalı köme siparişi vermek isterseniz tıklayın.

Pikolalı Köme
Pikolalı Köme

Besin Değerleri

MİKTAR GR100,0 gr
KCAL406,0 kcal
Karbonhidrat (g)57,0
Protein (g)7,6
Yağ (g)16,0
Kolesterol (mg)0,4
Sodyum (mg)4,7
Potasyum (mg)185,7
Kalsiyum (mg)34,2
Vitamin A (mg)4,1
Vitamin C (mg)1,1
Demir  (mg)0,7
  • Yaklaşık değerlerdir.
  • Bu sonuçlara göre orta yaşlı, çalışan bir insan 100-150 gr bizim ürünlerimizden tüketse günlük kalori ihtiyacının yaklaşık % 20-25 sini karşılar.

Bu sebeple günlük 100 – 150 gr köme (cevizli sucuk) ideal bir kahvaltıdır!

Özellikle yemeğe hazır yiyecekler ara öğünlerde sıklıkla tüketildiğinde aşırı ve dengesiz beslenmeye neden olabilecekleri, ayrıca çocuklarda tokluk hissi ile iştahsızlık oluşturabilecekleri, bunun yanında yetişkinlerde ise aşırı ve dengesiz beslenmenin şişmanlık, diyabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon ve kanser gibi bazı hastalıklara riski artırabilecekleri bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı ara öğünlerde bu tür ürünlerin yerine pestil gibi enerji değeri yüksek, aynı zamanda besleyici değeri olan ve daha doğal olan besinlerin üretilmesi ve tüketilmesinin arttırılması çalışmalarına hız verilmelidir.

Hepsinin Tadına Bakmak İstersem

Eğer köme çeşitlerinin hepsinden azar azar alıp hepsini tüketmek isterseniz karışık köme paketi seçeneklerimize de göz atmalısınız. Bu şekilde her bir üründen az bir miktarda alarak bütün köme çeşitlerinin tadına bakabilirsiniz.Karışık köme paketlerimiz için buraya tıklarak ürüne ulaşabilirsiniz.

Eskiden

Eskiden Gümüşhane insanı, yazın topladığı dutları kaynatır ve şıra elde ederdi. Un, süt, bal ve şekerle pişirerek herle hazırlar ve bu herleyi bezlere serer ve güneşte iyice kuruturdu. Tenekelere veya küplere basarak saklardı. Başka bir deyişle Gümüşhane’nin o soğuk kış günlerinde vitamin, mineral ve enerji kaynağıydı köme

Şimdi ise üretim tesislerimizde ürünlerimiz mühendis gözetiminde ve Tarım Hayvancılık & Gıda Bakanlığından alınan izinler ile özenle hazırlanmaktadır.

Sipariş Süreci

Lezzetlerimiz pestil ve kömenin anavatanı Gümüşhane’de üretilmekte, bekletilmeden gönderilmektedir. Siparişiniz ile birlikte lezzetleriniz hazırlanır ve uygun şekilde paketlenir. 15:00 dan önce işleme alınan siparişler aynı gün kargolanır. Siparişiniz hazırlanınca ve kargolanınca ayrıca SMS ile bilgilendireceğiz. Bununla beraber SMS ile bildirilen bağlantıdan kargonuzu takip edebilirsiniz. Özetle sipariş sürecinin tamamında haberdar edilirsiniz.

Kargo Takibi

Köme (Cevizli Sucuk) siparişiniz kargolandığında size kargo takip bağlantısı içeren SMS göndermiş olacağız. Bağlantıya basıldığında sayfa otomatik olarak KARGO TAKİBİ ekranına yönlenecektir. Açılan ekranda takibinizi detaylı olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanında üye giriş yaparak, Hesabım sayfasında Siparişler menüsünde GÖRÜNTÜLE butonuna tıklayarak kargo takip kodunuzu görebilirsiniz. Buna rağmen kargo takibinizi yapamıyorsanız 0546 400 2929 numaralı WhatsApp hattımızdan destek isteyebilirsiniz.

Paketleriniz bir kez dağıtıma çıkmaktadır. Ancak adresinizde size ulaşılamaması durumunda gönderiniz teslim alabilmeniz adına 3 gün boyunca size en yakın kargo şubesinde bekletilmektedir. Böyle bir durumda paketinizi şubeden teslim alabilirsiniz. Buna rağmen teslim alamıyorsanız, 0546 400 2929 numaralı WhatsApp hattı üzerinden bizlere ulaşarak bilgi vermenizi rica ederiz.

Ayrıca Instagram sayfamızı takip ederek binlerce takipçi arasına yerinizi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemiz size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.