Beyaz dut, tarih boyunca imparatorların ve sanatçıların ilham kaynağı olmuş olan üstün bir güç meyvesidir.

Kırmızı, siyah veya beyaz olsun, dutun kökeni Çin’de başlar. Beyaz dut, 4500 yıldan fazla bir süre önce ipek böceği için yem bitkisi olarak yetiştirilmeye başlanmıştır. Çinliler, ipek ipliği ile üretilen pahalı ipek kıyafetler yapmışlardır. Bu kıyafetler sadece Uzak Doğu’da değil, Avrupa’da da büyük talep görmüştür. Çin İmparatoru Fu Xi, ipek böceğinin ipliğinden kıyafetler yapılmasını önerdiği söylenmektedir. İpek böceklerinin ve değerli elbiselerin ihracatı, kısa bir süre içinde idam cezası tehdidiyle yasaklanmıştır. Ancak zamanla Çinliler, ihracat yasağıyla ne kadar büyük bir gelir kaynağını kaçırdıklarını fark etmişlerdir. Bu durumda, Çin ile Avrupa arasında kıtasal bir ticaret yolu olarak bilinen İpek Yolu ortaya çıkmıştır.

 

Beyaz dut – üstün güç meyvesi

Beyaz dut, sadece bol miktarda vitaminle değil, aynı zamanda bol miktarda amino asit, iz element ve mineralle de ön plana çıkar. Ancak en dikkate değer özelliği, vücut hücrelerimize zararlı maddelere karşı son derece etkili koruma sağlayan bitki bileşiği olan rezveratrol içeriğidir. Rezveratrol, kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur, kanı inceltir ve damar birikimlerini engeller.
Buna ek olarak, beyaz dutta bulunan pektin, yağı bağlar ve kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olur.
Ayrıca, beyaz dut içerdikleri antioksidanlar, E vitamini ve A vitamini sayesinde bizi genç tutar. Çünkü E vitamini ve A vitamini yaşlanma belirtilerini önler.
Doğal bitki pigmentleri, beyaz duta rengini vermekle kalmaz, aynı zamanda vücudun hücrelerine zarar verebilecek serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur.

Bunun yanı sıra, fosfor ve kalsiyumun uyumlu birlikteliği kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Organik Gümüşhane’den dut kurusu buradan satın alabilirsiniz.

Dut hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemiz size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.