Arılar, böceklere, daha doğru bir ifadeyle hymenoptera takımına aittir. Bu takıma bal arısı da dahildir. Onlar hakkında en çok bilgiye sahibiz çünkü bal üretimi için yetiştirilirler.
Balı daha kolay elde etmek için, arıcı onlara arı kovanı veya bir kovan sağlar. Arı, içinde sadece balını saklamakla kalmaz, aynı zamanda yavrularını da büyütür.
Buna balın yanı sıra arı balmumu, propolis, arı sütü, arı ekmeği ve lezzetli polen de dahildir.
Bee venom ve kovan havası, yani arı kovanındaki hava, apiterapi’nin bir parçasıdır.
Arı zehiri, romatizmal ağrı gibi stresli semptomlara sahip hastalıklarda alışılmadık bir kullanıma sahiptir. Arı kovanı havası, solunum yollarının kronik hastalıklarında rahatlama sağlar. Bir süredir, Apilarnil de apiterapi seçenekleri listesine katılmıştır.

Bal Arısı
Bal Arısı

Bal arısının tozlaşma performansı

Sadece büyüleyici bir yaratık değil, aynı zamanda tozlaşma gücü nedeniyle doğa için büyük bir öneme sahiptir.
Bal arıları, dünya üzerindeki tüm kıtalarda, sürüler halinde, yani kolonilerde yaşarlar. Bir koloni yaklaşık 40.000 arıdan oluşur, bunların sadece birkaç yüzü erkek arılardır, yani erkek arılar. Geri kalanları ise yaşları uygun olduğunda nektar ve polen toplamak için gönderilen işçi arılardır. Günde birkaç kez uçan çok sayıda işçi arı, aynı anda birçok bitkiyi tozlaştırdığı için etkilidir.
Arı ürünleri 3000 yıl önce toplanmıştır
İnsanlar, eski çağlardan beri bal topluyor, genellikle son derece zorlu koşullar altında. Örneğin, ulaşılması zor olan uzun ağaçlarda veya kaya çatlaklarında.
Şeker daha sonra keşfedildiğinden, bal, yiyecekleri tatlandırmanın popüler bir şekliydi, bu nedenle arıcılık her zaman karlıydı. Özellikle evcilleştirmenin tehlike düzeyini azalttığı durumlarda, sadece arı sokmaları kabul edilebilir bir kötülük oldu.
Ancak toplama sık sık zorluklarla doluydu, bu yüzden insanlar arıları daha cesur yerlere yerleştirmeye çalıştılar. Çamurdan yapılmış kovanlar veya yerleştirilmiş bir odun gövdesi gibi 3000 yıl önce bile arı kovanları vardı. Daha sonra sepetçiler bu kovanları samandan yapmaya başladılar.

Arı ürünlerinin iyileştirici gücü uzun zamandır bilinmektedir

Antik Mısırlılar, tatlandırmanın yanı sıra, bal ve diğer arı kovanı ürünlerinin, özellikle propolisin enfeksiyon hastalıklarına karşı, hatta arı zehrini romatizma veya diğer otoimmün hastalıklara karşı kullanımının iyileştirici gücünü biliyorlardı.
Bugün, astım gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan arı kovanı havasının iyileştirici etkileri hakkında daha fazla bilgi sahibiyiz.

Mucizevi balımızı buradan satın alabilirsiniz.

Yazının aslına buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemiz size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.