Günde 5 porsiyon Kuru Meyve
Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi. Ama gerçekten her zaman bunu başarabiliyor muyuz? Robert Koch Enstitüsü’ne göre, çocukların bile sadece %10’u önerilen günlük meyve ve sebze miktarına ulaşıyor. Ancak vücudumuz yeterli miktarda vitamin ve besin ile beslendiğinde gerçekten verimli olabiliriz. Kuru meyve ile bu besin değerlerini karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Keçiboynuzu
Reach GOOGLE’s search about ‘Keçiboynuzu’

Yetersiz besinler, ruh halimiz ve genel refahımız üzerinde olumsuz etkiler yapar. Bu nedenle, beslenme konusunu ciddiye almak önemlidir. Gerçek anlamda biraz daha geniş bir perspektiften bakmak daha önemlidir.

Günlük yaşama birden fazla küçük meyve porsiyonunu dahil etmek gerçekten öncelikli olmalıdır. Bu her zaman kolay olmasa da, kuru meyvelerde bunu yapmak daha kolay olabiliyor. Kesinlikle taze meyvelerin kuru meyvelerle değiştirilmesi gerektiğini söylemiyoruz. Ancak genellikle pratik bir ek olabilirler. Beslenme konusunda derinlemesine bilgi sahibi olmayanlar, taze meyvelerin düşündüğümüzden daha az miktarda vitamin ve besin içerdiğini genellikle bilmezler. Böylece, yıl boyunca egzotik meyvelerin tadını çıkarabiliriz ve onların vitaminlerinden faydalanabiliriz, ancak bu meyveler markete  gelmeden önce birçok kilometre yol kat etmektedir.

Meyve ve sebzelerin çürümüş ve ezilmiş halde bize ulaşmaması için olgunlaşmamış olarak toplanmaları gerekmektedir. Ancak olgunlaşan meyveler, bitkide ve yeterli güneş ışığı ile tam vitamin ve besin güçlerine ulaşır. Sadece yerel ürünlere yönelmek bile durumu çok daha iyi hale getirmez. Çünkü topraklarımızın çoğu eskiden olduğu kadar besleyici değildir. Meyveler genellikle uzun süre büyük soğuk depolarda saklanır. Bu durum vitamin içeriği için elverişli değildir.

Kuru meyveler hemen hasattan sonra koruyucu madde olmadan, hafif bir şekilde güneşte kurur. Böylece tam vitamin konsantrasyonuyla doğal olarak dayanıklı hale getirilir. Bu şekilde en fazla vitamin ve besin korunur. Bu bize kışın güneşte yetişmiş çilek yemek ve ekstra C vitamini almak için olanak sağlar.

Elma Kurusu
Elma kurumuş

Kuru Meyvelerde Vitaminler

Kurutma sürecinde, suyun çekilmesiyle birlikte vitaminler ve besinler otomatik olarak artar ve konsantre hale gelir. Birçok vitamin için bir artı olsa da, örneğin meyve şekeri içeriğinde gerçekten bilinçli olmak önemlidir. Bu nedenle, kuru meyvelerin küçük porsiyonlarını müsli, kase yemekleri, yulaf ezmesi, gece yulafı ve smoothie’lere eklemek yeterli.

Ve eğer meyveler ara öğün olarak gerçekten sadece atıştırılıyorsa, onları gerçekten oldukları şey olarak görmek önemlidir: süper lezzetli, %100 doğal ve böylece tatlılara harika bir alternatif. Sonuç olarak, kurumuş meyveler, biraz daha fazla meyve ve sebze, ve böylece vitamin ve besinlerin günlük yaşama kolayca dahil edilmesine yardımcı olur.

Ancak, her yiyecek gibi, kurumuş meyveler de bilinçli bir şekilde atıştırabilirsiniz. Aşırı tüketildiğinde, en vitaminli meyve bile sağlıklı olmaktan çıkar. Bilinçli beslenme konusu bize bütüncül ve şeffaf bir şekilde önemli olduğundan, ebeler, ek gıda danışmanları ve beslenme uzmanları ile yakın işbirliği yapıyoruz. Bu nedenle, daha karmaşık sorularınız için her zaman bize başvurabilirsiniz.

Metnin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemiz size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.