Bademdeki Mucizenin Farkında mısın?

Ara sıra çıtır çıtır yediğimiz, küçük tohumlar ve çekirdekler olan kuruyemişler, sadece çıtırlığı için değil, içerdikleri yüksek besin değerleri nedeniyle de iyidir. Muhtemelen bu yüzden oldukça pahalıdırlar.
Kuruyemişler sadece açlıkla mücadele etmek için atıştırmalık veya gece koltukta rahatça oturup televizyon izlerken yemek için değillerdir. Onlar lüks yiyecekler veya tamamlayıcı ürünler değildir.
Antik medeniyetler, kuruyemişler   besin değerini keşfetmiş ve onları saygıyla anmıştır. Bazı krallıklar, kuruyemişlerin sadece kraliyet çevresi için bir hazine olarak kalması için halkın Kuruyemiş tüketimini yasaklamışlardır.

Bademlerin besin değeri Birçok kayıt, Yunan hekimi Hipokrat’ın çeşitli hastalıkları tedavi etmek için bademleri kullandığını ortaya koymaktadır. Gerçekten de bademlerin besin değeri erken dönemlerden itibaren fark edilmiştir. Yunanlılar, Romalılar, Çinliler ve Mısırlılar gibi medeniyetler, bu meyvelerin insan vücudu üzerindeki önemini ve olumlu etkilerini kabul etmişlerdir.

Badem, öksürük, bağırsak tıkanıklığı ve ağrı tedavisinde kullanılmıştır. Efsaneye göre, acı bademler sarhoşluğun etkilerini bile dengeleyebilir. Ağır içki içen bir adamın çılgın gecelerin etkilerini gidermek için birkaç acı badem yediği söylenir.

Arkeolojik kazılar sırasında Tutankamon’un mezarında bulunan badem, bu meyvenin önemine dair başka bir kanıttır.

Bademde kaç kalori vardır?

Hem sağlık düşkünleri hem de normal insanlar günümüzde kalorilere oldukça dikkat ediyorlar. Bademler tüm insanlar tarafından yaygın ve aşırı tüketilmektedir. Birçok tarife harika bir katkı yaparlar ve aslında dünya genelindeki çoğu mutfak geleneğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden bir su bardağı bademde kaç kalori olduğunu merak etmek önemlidir.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı kayıtlarına göre, 100 gram badem, yani küçük bir su bardağı, 579 kalori içerir. Bademler yüksek kalori içerir, bu doğru, ancak aynı zamanda çoklu besin maddelerinin güç kaynağıdır.

 

Bademlerin kaç kalori olduğuyla ilgili cevapları takip ederken, bu çıtır meyvelerin besin değerini unutabilirsiniz. İşte aklınızda tutmanız gerekenler için hızlı bir hatırlatma:

Badem 100 gram başına aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

 • Kalori: 579
 • Protein: 21.15 gram
 • Yağ: 49.93 gram
 • Karbonhidrat: 21.55 gram
 • Lif: 12.50 gram
 • Şeker: 4.35 gram
 • Kalsiyum: 269 mg
 • Demir: 3.71 mg
 • Magnezyum: 270 mg
 • Fosfor: 481 mg
 • Potasyum: 733 mg
 • E vitamini: 25.63 mg

Kuruyemişlerin yüksek kalori içeriği endişe yaratabilir, ancak bademlerin besin değeri bunun üzerindedir. Yüksek miktarda protein, mineraller ve vitaminler, sağlıklı bir yaşam için gereklidir.

Bademler, vejetaryenler için gerekli protein sağlar. Badem sütü, veganlar ve laktoz intoleransı olanlar için hayvansal sütün mükemmel bir alternatifidir. Badem unu, gluteni önlemek isteyen kişiler tarafından genellikle kullanılır.

Bademlerin sağladığı vitamin, kalsiyum ve demir miktarı inanılmazdır ve oldukça değerlidir. Ayrıca düşük bir glisemik indekse sahiptirler, bu nedenle tip 2 diyabeti olan insanlara önerilir.

Sonuç olarak, bademler her zaman mükemmel bir seçenektir. Sadece tükettiğiniz miktarına dikkat etmeniz gerekir. Bir avuç genellikle günlük olarak yeterli olacaktır ve önerilen günlük besin değerinin çoğunu sağlar.

Bademler ve kolesterol

Bademlerin vücuttaki kolesterol seviyesi üzerinde çok etkili ve açık bir etkisi vardır. Vücutta lipitlerin 3 ana ölçüsü bulunur:

 • zararlı kolesterol seviyesi (LDL kolesterol),
 • iyi kolesterol seviyesi (HDL kolesterol)
 • toplam kolesterol seviyesi.

Günde 56 gram badem tüketmek  zararlı kolesterol ve toplam kolesterol seviyesinde azalmaya yol açar. Ayrıca, kalbe koruyucu olan faydalı kolesterol seviyesini normal düzeyde tutar ve düşükse yükseltir.
Bademlerin vücuttaki yağ seviyesi üzerindeki bu etkisi çok önemlidir, çünkü yüksek yağ birçok hastalıkla bağlantılıdır. En önemlisi kalp-damar hastalığı, pıhtılar ve damar tıkanıklığı. Bu nedenle, bademler kalp sağlığına faydalıdır. Vücuttaki yağ seviyelerini iyileştirmek ve kalp sağlığı için faydalı yağ seviyelerini yükseltmek için ilaç tedavisi yanında badem kullanılması önerilir.

Bademler ve diyabet

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı diyabet hastasıdır. Günlük yaşam, vücuttaki şeker seviyesini kontrol etmek ve diyabeti tedavi etmek açısından büyük bir rol oynar. Bu nedenle, tüm diyabet hastalarının yediği gıdaların kalitesine ve miktarına dikkat etmeleri önemlidir.
Örneğin;

 • şekerlerden uzak durmak
 • Yağları azaltmak
 • kan şekeri seviyesini normal düzeyde tutmak

için uygun bir diyeti benimsemeleri gerekmektedir. Çünkü yüksek şeker vücuttaki kan damarı duvarlarına zarar verir ve gözlerde, böbreklerde ve uzuvlarda hasara neden olur.

2017 yılında Diabetes Foundation (Hindistan) tarafından yayınlanan bir çalışmada, tip 2 diyabet hastalarının dengeli bir diyete bademlerin dahil edildiği ve 24 hafta boyunca tüketildiği görüldü.

Çalışma, bademlerin vücuttaki şeker seviyesini kontrol etmeye ve diyabetli hastalarda kolesterolü düşürmeye ve kalbi korumaya yardımcı olduğunu buldu.
2017 yılında Kore’de Suk Myung Üniversitesi tarafından yayınlanan bir çalışma, diyabetli hastalar tarafından yemeklerden önce tüketilen 28 gram bademin, öğünlerden sonra kan şekerini %30 oranında azalttığını gösterdi. Bu, bademlerin doygunluk hissi vermesi ve kişinin diğer yiyeceklerden yediği miktarı azaltmasıyla ilgilidir Bademler ayrıca sindirim sistemi tarafından besinlerin emilimini etkiler ve vücuttaki metabolizma seviyesini etkiler.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemiz size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.