Ceviz’in Tarihçesi

Ceviz ağacı (Latince: Juglans regia), dünyadaki en eski ağaçlardan biri olup, tahminlere göre 2.6 milyon ila 65 milyon yıl arasında, Kretase döneminin sonunda ortaya çıkmıştır. Cevizin o dönemki iklim değişikliklerini atlatmış olması düşünülmektedir. Arkeolojik buluntular, Avrupa kıtasındaki insanların Taş Devri’nde cevizi besin olarak kullandığını doğrulamaktadır. Sonunda insanlar, cevizleri kullanarak uzun mesafeler katettiler ve bu şekilde İran’ın günümüzdeki Pers bölgesinden, Asya ve Çin üzerinden Yunanistan’a ve nihayetinde Roma İmparatorluğu’na ulaştılar.
Kutsal Roma İmparatoru Büyük Karl, 800 yılında cevizin bugünkü Batı Avrupa topraklarında daha da yayılmasını sağladı. O dönemdeki egemenlik alanında her bahçede ceviz ağaçlarının dikilmesi emrini verdi. Böylece ceviz daha da yayılarak ve o dönemdeki Avrupalı göçmenler ve İspanyol keşişler aracılığıyla Amerika’ya bile ulaştı.

Ceviz, Beyin Sağlığı
Bir avuç ceviz ile beyin sağlığı

Gerçek ceviz, Avrasya ve Kuzey Amerika’da doğal olarak yetişir ve ılıman ve subtropik iklim bölgelerinde gelişir. Kuzey Amerika’da ona sevgiyle “ormanların kralı” denir. Bugün, ceviz ormanlarının geniş bir alanı kapladığı pek bilinmeyen ve ulaşılması zor bölgeler neredeyse yoktur. Ceviz, aşırı kesim ve otlayıcı hayvanların büyük zararları nedeniyle soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ceviz ağacı, biyoçeşitliliğin gelecek nesiller için korunması için acilen korunmalıdır.

Cevizlerin bize olan faydaları nelerdir?

Belki de daha önce “Beyin Gıdası” terimini duymuşsunuzdur. Ceviz, beyin fonksiyonlarımız üzerinde olumlu bir etki yapar. İyi Omega-3 ile Omega-6 yağ asitleri oranı optimumdur ve cevizi mükemmel ve sağlıklı bir atıştırmalık haline getirir. Omega-3, beyin fonksiyonlarının ve belleğin korunması gibi vücuttaki önemli fonksiyonlar için önemlidir. “Global Yük ve Hastalık Çalışması” adlı bir nüfus çalışması, yeterli miktarda ceviz tüketiminin, beslenme kaynaklı erken ölüm ve sakatlık risk faktörleri arasında üçüncü sırada yer aldığını ve düzenli ceviz tüketimiyle ortalama yaşam süresinin tam 2 yıl uzayabileceğini ortaya koymuştur.

Özetlemek gerekirse:

 • Cevizler tokluk hissi sağlar.
 • Düzenli ceviz tüketimiyle ortalama yaşam süresi 2 yıl uzatır.
 • Cevizlerin düzenli tüketimi kan basıncını, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini iyileştirir.
 • Sigara içme veya stres gibi oksidatif süreçleri hafifleten değerli antioksidanlar içerirler.
 • Cevizlerde bulunan mükemmel Omega-3 ile Omega-6 yağ asitleri oranı beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler ve öğrenme yeteneği ve belleği geliştirir.
 • Günde bir avuç ceviz, mükemmel bir ara öğün atıştırmalığıdır.

Cevizdeki Besin Değerleri Cevizler A, D, E, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 ve C gibi bir dizi vitamin içerir.

Demir, çinko, bakır, mangan, florür ve iyot gibi iz elementler.

Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, sülfür ve klor gibi mineral maddeler.

İzolösin, lösin, lizin, metiyonin, sistein, fenilalanin, tirozin, treonin, triptofan, valin, arginin, histidin, esansiyel amino asitler ve diğer birçok amino asit.

Cevizdeki yağ oranı taze veya kurutulmuş cevizlere bağlı olarak %42 ile %62,5 arasında değişirken, protein oranı %11 ila %16 ve karbonhidrat oranı %15 ila %23 arasında değişir.

“Bu Homo Sapiens türü pek başarılı değil, hatta üstün zekâsına rağmen. Sadece 200.000 yıl. Timsah 200 milyon yıl boyunca, ceviz büyüklüğünde bir beyinle hayatta kalmayı başardı.”

Dr. Jorgen Asbjørnsen

Günde Ne Kadar Ceviz Tüketmek Sağlıklıdır? Cevizler enerji dolu ve besleyici bir ek olarak atıştırmalık veya ana yemek olarak kullanılan çeşitli sağlıklı yağ kaynaklarıdır. İyi tadını beğeniyorsanız, kesinlikle cevizden vazgeçmemelisiniz.

Dozaj: Günde bir avuç ceviz yeterlidir!

Ceviz Yetiştirme ve Hasat Yetiştirme Sonbaharda birkaç taze ve kurutulmamış ceviz (yeşil kabuklu olmayanlar) alın ve 5 cm derinliğinde, baş aşağı gelecek şekilde bir saksıya (en az 40 cm derinlikte) veya doğrudan yerine ekleyin. Ceviz ağacı soğukta veya donda çimlenen bir bitkidir, bu yüzden saksıyı soğuk bir yerde tutabilirsiniz. Nisan ayında ceviz çimlenmeye başlar ve yeni bir ceviz ağacının tanığı olursunuz. Küçük ceviz ağacını en geç sonbaharda uygun yerine dikin. Özellikle sincaplara karşı koruyun.

Konum Ceviz ağacı bol alan gerektirir ve küçük bahçeler için uygun değildir. 20 – 25 m boyunda ve yaklaşık 15 m çapında bir taç çapına sahip ceviz ağacı daha çok büyük bahçeler için uygundur. Yaşlandıkça kökler de genişlemeye başlar ve taç kadar büyür. Gelecekteki sorunları önlemek için, evinizden veya komşularınızdan yeterli mesafe bırakmanız daha iyidir.

Hasat İlk ceviz hasadına kadar genellikle 10-15 yıl kadar sürebilir. Ancak ceviz ağacı 80 yıla kadar yaşlanabilir ve bu süre boyunca verimli olmaya devam eder.

Ceviz, aşağıdaki şekillerde mükemmel bir şekilde kullanılabilir:

 • Peynirle birlikte
 • Salatalarda
 • Bulgur, kuskus, arpa, mısır unu, darı gibi pişmiş tahıllarla
 • Çorbaların üzerinde
 • Karamel veya sadece kızartılmış tatlılarda
 • Soslar, bolognese sosu gibi doğranmış veya öğütülmüş olarak
 • Meyvelerle, elma, armut, portakal
 • Müsli, yoğurt veya yulaf ezmesiyle

Cevizlerle İlgili İlginç Çalışmalar Bugünün Güçlü Besini: Cevizler

Cevizler Gerçekten Arter Fonksiyonunu İyileştirir mi?

Nutritionfacts.org Hakkında Nutritionfacts.org, Dr. Michael Greger tarafından sunulan ve en son beslenme araştırmalarının ücretsiz videolarla güncellemelerini sağlayan sıkı ticari olmayan bilimsel bir halk hizmetidir. Sağlıklı beslenmenin neredeyse tüm yönleri hakkında binlerce video bulunmaktadır. Nutritionfacts.org, kar amacı gütmeyen bir hayır kurumudur ve web sitesini ayakta tutmak ve geliştirmek için bağışlara bağımlıdır.

Herhangi bir yeni ilaç veya cerrahi müdahale olduğunda, reklamlar bu konuda bizi veya doktorumuzu bilgilendirebilir, ancak yeni tıbbi araştırmalar hakkında nasıl bilgi sahibi olabiliriz?

İşte Nutritionfacts.org’un işlevi devreye giriyor. Dr. Michael Greger, dünyanın her yerinden beslenmeyle ilgili araştırmaları tarar ve günlük videolar halinde sunar. Dr. Greger, araştırmaların güvenilirliğini sağlamak için çalışmanın bağlantılarını da sunar.

Beslenmeyle ilgili sağlıklı kararlar almak ve bilinçli seçimler yapmak için Nutritionfacts.org’un bir kaynak olarak kullanılması tavsiye ediyoruz. Ancak, her zaman uzman bir sağlık profesyoneliyle veya beslenme uzmanıyla danışmak önemlidir.

Kaynakça:

Walnussbaum.info

nurtitionfacts.org

My Zitate.de

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemiz size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.