Beyaz dut, lezzetli ve sağlıklı meyvelere sahip bir bitkidir. Frambuazlara benzese de farklı bir renge sahiptir. Kurumuş haliyle harika bir atıştırmalıktır!

Dut ağacı, karadut, beyazdut, dut kurusu
Dut ağacı, karadut, beyazdut, dut kurusu

Bu bitki aslen Çin’den gelmektedir ve ilk olarak dut ipek böceği için yiyecek olarak yetiştirilmiştir. Zamanla dünyanın her yerinde popüler hale gelmiştir. En nihayetinde, süs bitkisi olarak yetiştirilirken, yaprakları tıbbi amaçlarla kullanılır, meyveleri yenilebilir ve odunu mobilya yapımında kullanılabilir.

Dut ağacının meyveleri dutun çeşidine bağlı olarak farklı renklere sahiptir. Polonya’da beyaz dut kraldır, diğer türler şunlardır:

Afrika, Çin, siyah, kırmızı, Teksas. Bizim çeşidimiz ağaçta inci beyazı renkte olup kurudukça kremsi bir renge dönüşür. Kurutulmuş beyaz dutlar doğal tıbbi özelliklerini kaybetmez ve  daha tatlı bir lezzet kazanır.

En iyi şekilde kuru ve serin bir yerde saklanması öneriyoruz. Böylece bize, kalori ihtiyacımızı hızla karşılamamızı sağlayan uygun bir çıtırtı ve tat seviyesi sunar, hem evdeki koltukta geçirilen bir akşamı hem de aktif bir tatili daha keyifli hale getirir.

Dut Kurusu Besin Değeri

Beyaz dut meyveleri gerçek bir süper gıdadır. Tam bir vitamin ve mineral seti içerir. Ayrıca, kendimiz üretemediğimiz antioksidanlar ve esansiyel amino asitler içerir. Bu küçük meyvelerde bulunan siyanidinlerin, beyin dejenerasyonundan korunmamıza yardımcı olduğu, dolayısıyla Alzheimer hastalığının gelişimini önlediği gösterilmiştir. Bir dereceye kadar kötü kolesterolü düşürür ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu nedenle, görülemeyen ancak uzun ve sağlıklı bir yaşam için çok önemli olan şeylere dikkat ediyoruz!

Dutun diyabet ve obeziteyle mücadelede mükemmel bir araç olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İçerdiği bileşikler, kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur. Tabii ki, diyabet hastalarının bitkiyi tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önemlidir, ancak menü oluşturmak için iyi ve lezzetli bir rehber sağlar.

Dut Kurusu Tüketimi

Bu harika bir atıştırmalıktır, aynı zamanda tatlılara, smoothielere veya yulaf ezmesine harika bir katkıdır. Yemeklere ve salatalara eklenmeye uygun. Kış stoklarınızı yenilemenize yardımcı olur. Besleyici yiyeceklere sahip olmayı seven tüm tutkulu şefler tarafından takdir edilecektir.

Ayrıca. dut meyvesi hakkında daha fazla araştırmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemiz size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.