Bademlerin farklı türleri ve badem yağı, birçok sağlık yararı sunan değerli bileşenler içerir. Bademler bağırsak sağlığından cilt bakımına, hafıza geliştirmeden erkeklerin cinsel sağlığına kadar çeşitli alanlarda etkileri vardır. Ayrıca, hamilelik döneminde kullanıldığında cilt üzerinde olumlu etkiler gösteren badem yağı da önemli bir bileşendir. İşte bademlerin ve badem yağının sağlık üzerindeki faydalarını daha detaylı olarak inceleyelim.

Bademler ve Bağırsaklar

Badem yemek, faydalı bağırsak bakterilerinin seviyelerini önemli ölçüde artırır. Bademlerin kavrulmuş, çiğ, ıslatılmış veya öğütülmüş olması fark etmeksizin bu etkiyle ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Bazı çalışmalar, öğütülmüş bademlerin faydalı mikrobiyal fermantasyon konsantrasyonunda en yüksek artışla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu da sindirim sağlığı için en önemli yağ asitlerinden biri olan butirik asidin üretimine yol açar. Butirik asit, bağırsaktaki iltihabı azaltması ve bağırsak fonksiyonunu, bağırsak içeriğini mikroplar ve mikroplardan vücuda giren zararlılardan süzmek için bir bariyer olarak geliştirmesiyle ilişkilidir. Ayrıca bağırsaktaki hücrelerin kanserli tümörden korunması da önemlidir.

Erkekler için Badem Faydaları

 • Ereksiyon Sorunu
 • Kronik Stres
 • Sigara İçme
 • Obezite
 • Baskı ve Diyabet
 • Kalp Hastalığı

gibi birçok faktörün etkilediği çok yaygın bir sorundur.

Bu etkileyen faktörler arasında yağ birikimine ve yüksek şeker hastalığına yol açabilecek diyet de bulunur ve sağlıklı bir sistem oluşturarak vücudun sağlıklı ve düzgün bir şekilde gelişmesini sağlar. Ereksiyon süreci, cinsel organlara sağlıklı bir kan akışını gerektirir ve bu akışı etkileyen herhangi bir sorun, ereksiyon yeteneğine yansır. Ereksiyon problemlerini iyileştiren ve erkeklerde cinsel isteği artıran sağlıklı alışkanlıklar arasında günlük diyete yaklaşık 60 gram çiğ veya kavrulmamış badem eklemek yer alır. Bu, İspanya’daki Rovira i Virgili Üniversitesi İnsan Beslenmesi Bölümü’nde yapılan bir çalışma tarafından gösterilmiştir.

Doğal Taze Kavrulmuş Badem

Hamile Kadınlar için Tatlı Badem ve Acı Badem Yağı Faydaları

Badem yağı, cilde nemlendirici ve iyileştirici özellikler sağlar. Cildin dokusunu iyileştirmek ve rengini düzeltmek için kullanılır. Türkiye’deki Kadın Sağlığı Hemşireliği Bölümü tarafından 2012 yılında yapılan bir çalışmada, hamilelik başlangıcından itibaren yaklaşık 15 dakikalık bir masajın acı badem yağı kullanılarak yapılmasının mevcut çatlakları azalttığı ve daha fazla çatlak, yani hamilelik çatlaklarının oluşumunu önlediği bulunmuştur. Hamile bir kadının hamilelik sırasında gerilme eğilimi olan bölgeleri, hamileliğin ilk haftalarından itibaren esneklik kazanması ve yeterince nemlenmesi için dikkatle koruması önemlidir.

Çocuklar için Badem Faydaları

Bademler, çocukların büyümesi ve bu elementlere olan ihtiyaçlarını karşılamaları için önemli olan birçok besin içerir. Bademler, kemik sağlığı için önemli olan fosfor açısından zengindir. Tüm vücut hücrelerini hasardan korumaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir.

Ayrıca, yararlı temel yağ asitleri içerir ve lif ve protein açısından zengindir; bu elementler, farklı şekillerde öğünler arasında tüketildiğinde çocuğa doygunluk hissi verir ve karşılığında şekerler, gazlı içecekler, kızartılmış patates cipsi gibi yararlı olmayan yiyecekleri daha az tüketir.

Badem, tatlılarla birlikte sunulabilirsiniz. Kahvaltılarda yulaf ve süt ile birlikte yiyebilirsiniz veya bal ile karıştırılabilirsiniz. Ancak çocuğun bademlere karşı alerjisi olmadığından emin olmak önemlidir.

Cilt için Badem Yağı Faydaları

Hamile cilt için bademlerin birçok faydasına ek olarak, badem yağı;

 • Antik Çin
 • Yunan
 • Pers

tıp okullarında sedef hastalığı ve egzama gibi kuru cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Ayrıca badem yağının, cerrahi operasyonlardan sonra kalan büyük yara izlerini azaltma yeteneğine sahip olduğu bulunmuştur.

Badem yağlı nemlendirici kullanımında, cildin kuruluğuna bağlı kaşıntıyı daha iyi giderme ve nemlendirme etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çatlakların oluşumunu engellemeye ve ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur.

Badem yağı, cildin güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalması sonucu meydana gelen hasarı onaran terapötik faydalara sahiptir. Ayrıca cildin güneşin ışınlarına bağlı olarak yaşlan.

Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Badem’in Faydaları” yazısında 2 düşünce

 1. Lucille Budde diyor ki:

  I just could not leave your site before suggesting that I really enjoyed the standard info an individual supply to your guests?
  Is gonna be again continuously in order to check up on new posts

  • GIDA MÜHENDISI diyor ki:

   Thank you for your feedback! Reach us any time through our WhatsApp or Instagram channel.All the best @gumushanedencom

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Web sitemiz size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezleri kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.